Jesień – czas na domowe nalewki – 5 sprawdzonychprzepisów na owocowe nalewki – domowa ratafia

mega 3 października 2023 Brak komentarzy

Jesień – czas na domowe nalewki – 5 sprawdzonychprzepisów na owocowe nalewki – domowa ratafia

Jesień już coraz bardziej widoczna za oknami, zatem czas na przygotowanie przepysznych nalewek. Mamy dla Was pięć prostych przepisów na popularne domowe ratafie na jesień, które można przygotować z wykorzystaniem naturalnych, ekologicznych składników:

Nalewka z dzikiej róży i miodu

Nalewka z dzikiej róży i miodu to pyszny napój, który można przygotować na jesień, korzystając z naturalnych składników. Dziką różę można znaleźć w wielu miejscach, a dodatek miodu nadaje napojowi słodyczy i delikatności. Oto prosty przepis na taką nalewkę:

Składniki:

1 szklanka owoców dzikiej róży

1 litr wódki (preferowana wódka o dobrej jakości)

1/2 szklanki miodu (lub więcej, w zależności od preferencji)

Skórka z 1 pomarańczy (opcjonalnie, dla dodatkowego aromatu)

Szklane słoje lub butelki do przechowywania

Sposób przygotowania

Zbierz dziką różę: Jesienią, zazwyczaj we wrześniu lub październiku, zbierz dojrzałe owoce dzikiej róży. Upewnij się, że są one wolne od pestek i szypułek.

Przygotowanie owoców: Umieść owoce dzikiej róży w misce i zgnieć je delikatnie, aby uwolnić ich sok. Możesz także przepłukać owoce i usunąć pestki, choć nie jest to konieczne.

Mieszanie z wódką: Umieść owoce dzikiej róży w słoju lub butelce i zalej je wódką. Jeśli używasz skórki pomarańczy, dodaj ją teraz.

Maceracja: Zamknij słoje lub butelki i pozostaw je w ciemnym i chłodnym miejscu przez około 4-6 tygodni. Raz na jakiś czas potrząsaj delikatnie, aby składniki dobrze się połączyły.

Dodanie miodu: Po upływie 4-6 tygodni, przecedź napój, usuwając owoce i ewentualnie skórkę pomarańczy. Następnie dodaj miód i dobrze wymieszaj, aby uzyskać odpowiednią słodycz. Możesz dodać więcej miodu, jeśli lubisz bardziej słodką nalewkę.

Finalny etap: Po dodaniu miodu, pozostaw nalewkę w słoju lub butelce przez kolejne 2-4 tygodnie, aby się ustabilizowała i rozwinęła pełny smak.

Przechowywanie: Po tym czasie nalewkę można przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu. Im dłużej ją przechowujesz, tym lepszy będzie jej smak.

Nalewka z dzikiej róży i miodu ma słodko-kwaskowy smak i jest idealna do degustacji w chłodne jesienne wieczory. Pamiętaj, żeby korzystać z dzikiej róży z dala od dróg i obszarów zanieczyszczonych, aby zachować jej naturalność i ekologiczność.

Nalewka malinowa

Maliny są obfite wczesną jesienią. Możesz przygotować domową nalewkę malinową, używając świeżych malin, cukru i wódki. To prosty przepis, który wydobywa smak słodkich malin i tworzy pyszną, owocową nalewkę.

Składniki:

500 g świeżych malin (możesz użyć również mrożonych malin)

200 g cukru

500 ml wódki (lub spirytusu, jeśli wolisz mocniejszą nalewkę)

Słoje lub butelki do przechowywania

Sposób przygotowania

Przygotowanie malin: Jeśli używasz świeżych malin, dokładnie je umyj i usuń ewentualne niedoskonałości. Jeśli masz mrożone maliny, pozostaw je na chwilę, aby częściowo rozmroziły się.

Maceracja: Umieść maliny w słoju lub butelce, a następnie posyp je cukrem. Cukier pomoże wydobyć sok z malin i nada nalewce słodycz.

Dodanie wódki: Zalej maliny cukrem wódką lub spirytusem. Upewnij się, że maliny są całkowicie zanurzone.

Zamknięcie i przechowywanie: Zamknij słoje lub butelki szczelnie i umieść je w chłodnym, ciemnym miejscu. Pozostaw maliny w macerującej mieszance przez co najmniej 4-6 tygodni, choć im dłużej, tym lepszy smak nalewki.

Przecedzenie: Po okresie maceracji przecedź nalewkę, usuwając maliny i pozostawiając tylko płyn.

Butelkowanie: Przelej nalewkę do butelek i pozostaw na kilka tygodni lub miesięcy, aby uzyskała pełny smak. Im dłużej przechowujesz nalewkę, tym lepszy smak uzyskasz.

Degustacja: Nalewka malinowa jest gotowa do degustacji. Podawaj ją schłodzoną jako aperitif lub używaj jako składnika koktajli.

Nalewka malinowa ma intensywny smak malin i słodką nutę od cukru. To doskonały napój na jesienne wieczory lub prezent dla znajomych. Pamiętaj o umiarze i odpowiedzialnym spożyciu alkoholu.

Nalewka z pigwy (pigwówkowa)

Nalewka pigwówkowa to smaczny i aromatyczny napój, który można przygotować jesienią, kiedy pigwy są dojrzałe. Pigwówka ma delikatny smak i piękny kolor. Oto prosty przepis:

Składniki:

1 kg pigw

500 g cukru

500 ml wódki (lub spirytusu)

Szklane słoje lub butelki do przechowywania

Sposób przygotowania

Przygotowanie pigw: Myj pigwy, usuń gniazda nasienne i pokrój je na mniejsze kawałki. Nie musisz obierać skórek, ponieważ nadają one aromat pigwówce.

Maceracja: Umieść kawałki pigw w słoju lub butelce, a następnie posyp je cukrem. Cukier pomoże wydobyć sok z pigw i nada nalewce słodycz.

Dodanie wódki: Zalej pigwy cukrem wódką lub spirytusem. Upewnij się, że pigwy są całkowicie zanurzone w alkoholu.

Zamknięcie i przechowywanie: Zamknij słoje lub butelki szczelnie i umieść je w chłodnym, ciemnym miejscu. Pozostaw pigwy w macerującej mieszance przez co najmniej 4-6 tygodni. Im dłużej, tym lepszy smak uzyskasz.

Przecedzenie: Po okresie maceracji przecedź nalewkę, usuwając kawałki pigw. Pozostaw tylko płyn.

Butelkowanie: Przelej nalewkę do butelek i pozostaw na kilka tygodni lub miesięcy, aby uzyskała pełny smak. Im dłużej przechowujesz pigwówkę, tym bardziej będzie dojrzała.

Degustacja: Pigwówka jest gotowa do degustacji. Podawaj ją schłodzoną jako aperitif lub używaj jako składnika różnych drinków.

Pigwówka ma charakterystyczny smak pigw z nutą słodyczy od cukru i intensywnym aromatem. To ciekawa i nieco egzotyczna nalewka, która z pewnością przypadnie do gustu wielu osobom. Pamiętaj o umiarze w spożyciu alkoholu.

Nalewka z jabłek i imbiru

Nalewka z jabłek i imbiru to aromatyczna i pikantna kompozycja smakowa, która doskonale nadaje się na jesienne dni. Jabłka są dostępne w pełnej obfitości jesienią. Możesz przygotować nalewkę jabłkową, korzystając z dojrzałych jabłek, imbiru, cukru i wódki. Oto prosty przepis:

Składniki:

4-5 dojrzałych jabłek

Kawałek świeżego imbiru (ok. 5-7 cm)

200 g cukru

500 ml wódki (lub spirytusu)

500 ml wody

Szklane słoje lub butelki do przechowywania

Sposób przygotowania

Przygotowanie jabłek i imbiru: Umyj jabłka, obierz je i pokrój na mniejsze kawałki. Następnie obierz kawałek imbiru i pokrój go na cienkie plastry lub drobno posiekaj.

Maceracja: Umieść pokrojone jabłka i imbir w słoju lub butelce, a następnie posyp je cukrem. Cukier pomoże wyciągnąć soki z owoców i imbiru oraz nada nalewce słodycz i pikantność.

Dodanie wódki: Zalej jabłka i imbir cukrem wódką. Upewnij się, że owoce i imbir są całkowicie zanurzone w alkoholu.

Gotowanie syropu: W garnku zagotuj wodę i pozostały cukier, mieszając, aż cukier całkowicie się rozpuści. Następnie gotuj przez kilka minut, aby uzyskać syrop. Ostudź syrop.

Połączenie syropu z owocami: Po ostygnięciu syropu, połącz go z jabłkami i imbirem w słoju lub butelce. Mieszankę zamknij szczelnie.

Przechowywanie: Umieść słoje lub butelki w chłodnym, ciemnym miejscu. Pozostaw nalewkę do maceracji przez co najmniej 4-6 tygodni. Im dłużej, tym lepszy smak uzyskasz.

Przecedzenie: Po okresie maceracji przecedź nalewkę, usuwając jabłka i imbir. Pozostaw tylko płyn.

Butelkowanie: Przelej nalewkę do butelek i pozostaw na kilka tygodni lub miesięcy, aby uzyskała pełny smak. Im dłużej przechowujesz nalewkę, tym bardziej będzie dojrzała.

Degustacja: Nalewka z jabłek i imbiru jest gotowa do degustacji. Podawaj ją schłodzoną jako aperitif lub używaj jako składnika różnych koktajli.

Ta nalewka ma bogaty i zrównoważony smak jabłek w połączeniu z pikantnym akcentem imbiru. To doskonała propozycja na jesienne wieczory, która ciepło rozgrzeje. Pamiętaj o umiarze w spożyciu alkoholu. Nalewka będzie miała intensywny smak jabłek z nutką pikantnego imbiru.

Nalewka z dyni

Dynie są popularnym składnikiem jesieni. Możesz zrobić domową nalewkę z dyni, dodając dojrzały miąższ dyni, cukier brązowy i cynamon i dla chętnych gałka muszkatołowa. Ta nalewka ma ciepły, jesienny smak.

Składniki:

500 g miąższu z dyni (bez skóry i nasion)

200 g cukru

500 ml wódki (lub spirytusu)

1 laska cynamonu (opcjonalnie)

Skórka z pomarańczy lub cytryny (opcjonalnie)

Szklane słoje lub butelki do przechowywania

Sposób przygotowania

Przygotowanie dyni: Obierz dynię, usuń skórę i nasiona, a następnie pokrój miąższ na kawałki.

Maceracja: Umieść pokrojony miąższ dyni w słoju lub butelce, a następnie posyp go cukrem. Cukier pomoże wyciągnąć soki z dyni i nada nalewce słodycz.

Dodanie wódki: Zalej kawałki dyni cukrem wódką lub spirytusem. Jeśli używasz laski cynamonu i skórki pomarańczy lub cytryny, dodaj je teraz.

Zamknięcie i przechowywanie: Zamknij słoje lub butelki szczelnie i umieść je w chłodnym, ciemnym miejscu. Pozostaw dynię w macerującej mieszance przez co najmniej 4-6 tygodni, choć im dłużej, tym lepszy smak uzyskasz.

Przecedzenie: Po okresie maceracji przecedź nalewkę, usuwając kawałki dyni i ewentualnie laskę cynamonu oraz skórkę pomarańczy lub cytryny. Pozostaw tylko płyn.

Butelkowanie: Przelej nalewkę do butelek i pozostaw na kilka tygodni lub miesięcy, aby uzyskała pełny smak. Im dłużej przechowujesz nalewkę, tym bardziej będzie dojrzała.

Degustacja: Nalewka z dyni jest gotowa do degustacji. Podawaj ją schłodzoną jako aperitif lub używaj jako składnika różnych koktajli.

Nalewka z dyni ma charakterystyczny smak dyni z nutą cynamonu i cytrusowej skórki. Jest to idealny napój na jesienne wieczory, który będzie cieszył podniebienie swoją słodyczą i aromatem. Pamiętaj o umiarze w spożyciu alkoholu.