Agroturystyka coraz bardziej popularna w Polsce

mega 14 lipca 2022 Brak komentarzy

Agroturystyka coraz bardziej popularna w Polsce

Agroturystyka z każdym rokiem staje się popularniejsza. Polacy coraz częściej wybierają taką właśnie formę wakacyjnego wypoczynku. Czym jest agroturystyka i kto może prowadzić takie gospodarstwo?

Taka turystyka jest sposobem na lepsze połączenie się z lokalnymi społecznościami. Podróżujący są w stanie bardziej zaangażować się, pobyć na bardziej intymnym poziomie i delektować się smakami, dźwiękami i czynnościami wykonywanymi przez mieszkańców danej miejscowości.

Czym jest agroturystyka?

Nazwa tego rodzaju wypoczynku wskazuje na połączenie rolnictwa z turystyką. Można tak powiedzieć, bo gospodarstwa agroturystyczne znajdują się na wsiach, a wypoczynek polega na korzystaniu z wiejskich dobrodziejstw – świeżego powietrza, jedzenia i obcowania z naturą. Mieszczuchy mają możliwość poznania, jak wygląda życie na wsi.

Osoby korzystające z agroturystyki doceniają wakacje na wsi za ich prostotę, autentyczność i za to, że są relaksujące. Ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi chce promować ten rodzaj wypoczynku również za granicą. 

Kto i jak może założyć gospodarstwo agroturystyczne?

Gospodarstwo agroturystyczne może założyć każdy przedsiębiorca albo rolnik. Większe korzyści będzie miał jednak rolnik, czyli osoba, która posiada przynajmniej hektar pola. Przede wszystkim nie musi on rejestrować działalności gospodarczej, bo wystarczy tylko, że poinformuje urząd gminy  o rozpoczęciu swojej działalności.

Rolnik nie musi także opłacać podatku dochodowego, pod warunkiem, że w gospodarstwie nie znajduje się więcej niż 5 pokoi i wszystkie znajdują się w budynku mieszkalnym. Jeśli tak nie jest, trzeba zrezygnować z ubezpieczenia rolniczego w KRUS i zarejestrować działalność gospodarczą na normalnych zasadach.

Rolnik nie ma także obowiązku opłacania podatku VAT, jeśli nie prowadzi działalności na dużą skalę. Jeśli osoba prowadząca działalność agroturystyczną nie jest rolnikiem, obowiązują go takie same przepisy jak w przypadku pensjonatów czy apartamentów, bez znaczenia ile oferuje pokoi. Jakie są najważniejsze aspekty dla zakładania działalności agroturystycznej? Przede wszystkim lokalizacja. Ważne jest, by niedaleko były jakieś ciekawe atrakcje.

Samemu także należy zadbać o dodatkowe atrakcje i udogodnienia w gospodarstwie. Ponadto ważny jest komfort noclegów oraz wyżywienie. Najlepiej, by potrawy przygotowywane były ze składników pochodzących z gospodarstwa lub od okolicznych rolników. To na pewno spotka się z szacunkiem i uznaniem klientów. 

Tagi :