Zwiedzamy Polskę w weekend, co warto zobaczyć?

mega 21 czerwca 2022 Brak komentarzy

Zwiedzamy Polskę w weekend, co warto zobaczyć?

Ciekawe miejsca w Polsce? Polska na weekend i na dłużej? Dlaczego by nie, w końcu kraina nad Wisłą potrafi zachwycić. I każdy z nas ma szansę odkryć ciekawe miejsca, które przypadną mu do gustu. Oczywiście zestawienie jest bardzo indywidualne i subiektywne, ale mamy nadzieję, że choć odrobinę uda nam się Was zainspirować do bliższych i dalszych wojaży. Jest to wpis, który planujemy aktualizować i rozwijać.

1. Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady

Według wielu są to najpiękniejsze góry w Polsce. Pełne magii, pasji i poczucia wolności. Dojechać tutaj ciężko, a opuścić Bieszczady jeszcze trudniej. Czekają na Was takie klasyki jak spacer przez Połoniny, Rawki czy intensywna pętla na Tarnicę przez Halicz i Rozsypaniec. Szlaki przeważnie nie są ani specjalnie trudne, ani męczące, ale oczywiście można ułożyć sobie i dłuższe wersje tras. Najbardziej kochamy Bieszczady jesienią, gdy buki czerwienieją, a w dolinach słychać jelenie. Pierwsze tygodnie października bywają tutaj wyjątkowo piękne. Kto był, ten wie i wraca po więcej  Dla osób, które dopiero mają w planach poznanie bieszczadzkich traktów, przygotowaliśmy wpis o Szlakach dla Początkujących. Najlepiej taki wpis przeglądać, wsłuchując się w akustyczną wersję KSU „Moje Bieszczady”. Jeśli kolekcjonujecie Koronę Gór Polski, to wyśmienicie się składa, ponieważ – tutaj znajdziecie listę szczytów oraz relacje.

2. Wieża Widokowa Cergowa

Nad niepozornym miasteczkiem Dukla w Beskidzie Niskim wznosi się trzywierzchołkowa góra Cergowa. Od niedawna szczyt ma do zaoferowania niebagatelny widok na okolicę, a to za sprawą nowej wieży widokowej. Całość spaceru zajmie Wam dosłownie dwie godziny. Przepięknie bywa tutaj wiosną, gdy las czaruje zielonym, bukowym kolorytem, a aromatu spacerowi dodaje intensywnie pachnący czosnek niedźwiedzi. Podążając na szczyt żółtym szlakiem z Dukli, mniej więcej w połowie traficie na małą kapliczkę, ulokowaną w miejscu, gdzie swoje pustelnicze życie prowadził Jan z Dukli. Trasa jest bardzo przyjemna, choć mało widokowa, ale i tak warto! Panorama dostępna z wieży, przy sprzyjających warunkach, pozwala dojrzeć nawet Tatry – odległe o ponad 110 km w linii prostej. Jeśli jesteście w okolicy, to polecamy połączyć wycieczkę z nieodległym Rezerwatem Prządki.

3. Cerkwie w Beskidzie Niskim

Szlak architektury drewnianej przyciąga jak magnes. Porozrzucane po wsiach Beskidu Niskiego obiekty sakralne, często ulokowane niczym na końcu świata, tworzą sielankowy obraz regionu. Cerkwie są przeróżne. Jedne ładne, inne jeszcze piękniejsze. Warto jednak zawczasu przygotować sobie listę miejsc do odwiedzenia, ponieważ drewnianych świątyń jest tu całkiem sporo, a do tego część ukrywa się poza utartym szlakiem. Dlatego odsyłamy bezpośrednio na stronę o szlaku architektury drewnianej. Nam bardzo zapadła w pamięć Cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu, która uznawana jest za jedną z najlepiej zachowanych cerkwi łemkowskich. Warta uwagi jest również Cerkiew św. Bazylego Wielkiego w Koniecznej oraz sąsiadka w Gładyszowie, tuż przy granicy ze Słowacją. Obie uraczyły nas swoją formą i bryłą. Jednak naszą największą faworytką jest miejscowość Dubne, gdzie znajdziecie Cerkiew św. Michała Archanioła. Jest po prostu idealna.

Tagi :